ČOV využívá osvědčených technologií mechanického předčištění a aerobní stabilizace s předřazenou denitrifikací. Systém je odolný vůči změnám zatížení, je zárukou vysokých účinků čištění s malými výkyvy v jakosti vyčištěné vody. Kompaktní provedení objektů hlavní technologické linky minimalizuje interní obvody a zastavěnou plochu ČOV.
Biologický reaktor ČOV integruje v sobě tyto tři základní části:
Denitrifikace je opakem nitrifikace a znamená redukci dusičnanů a dusitanů oxidované formy dusíku přítomné v odpadní vodě na dusík nebo kysličníky dusíku. Denitrifikační procesy probíhají v anoxických podmínkách (obsah rozpuštěného kyslíku menší než 2 mg/l).
Denitrifikační směs musí být udržována ve vznosu – míchání buď pneumatické nebo el. míchadlem.
V případě nutnosti podpory nitrifikace (např. v zimních měsících) je v denitrifikaci instalován provzdušňovací systém se samostatným uzávěrem.
Aktivovaný kal je do denitrifikace hydropneumaticky čerpán recirkulačním čerpadlem ze dna dosazovací vestavby.
Biologické odstraňování dusíku spočívá v biochemické oxidaci amoniakálního dusíku na dusitany a dusičnany (procesy nitrifikace) a jejich následné odstraňování (denitrifikace).
Tento aktivovaný kal se dá oddělit od čisté vody sedimentaci.
Otvorem v dělicí stěně mezi nitrifikačním a denitrifikačním prostorem natéká denitrifikační směs do nitrifikační zóny. Nitrifikace je kontinuálně provzdušňována pneumaticky jemnobublinnou aerací.
Na dně nitrifikace je instalován provzdušňovací systém se samostatným uzávěrem a aktivační směs je udržována ve vznosu provzdušňováním. Koncentrace rozpuštěného kyslíku by se měla v nitrifikaci pohybovat mezi 2,5 až 4,0 mg O2/l.
Část příčně cirkulující směsi aktivovaného kalu a vyčištěné vody natéká do dosazovacího prostoru, kde dochází k oddělení a k zahušťování aktivovaného kalu.
Dosazovací prostor tvoří vestavba, která může mít různý tvar – kónický nebo tvar trojbokého hranolu. Na dně dosazovacího prostoru je uložené potrubí, kterým je hydropneumaticky odčerpáván vratný kal do denitrifikace.
Vyčištěná odpadní voda je odváděna sběrným, výškově nastavitelným odtokovým žlabem, kal je ze dna dosazovací vestavby odsáván a hydropneumaticky je dopravován jako vratný kal do denitrifikační nádrže.
Biologický reaktor je tvořen železobetonovou nádrží, do níž je vložena technologická vestavba. Objem nádrže je rozdělen na jednotlivé funkční prostory dosazovací vestavbou (nerezová konstrukce). Odpadní voda je čerpána čerpaly do denitrifikační zóny biologického reaktoru. V této zóně je osazeno míchadlo. Z prostoru denitrifikace odtéká voda do oxické zóny – nitrifikace. Tato zóna bioreaktoru je osazena jemnobublinným provzdušňovacím systémem – trubkové provzdušňovací elementy (plast). Z nitrifikačního prostoru natéká voda do dosazovací vestavby, ve které dojde k oddělení vyčištěné vody od aktivovaného kalu. Čistá voda pak odtéká z hladiny přepadovým žlabem (nerez) do odtokového potrubí.
Vnitřní (recirkulační) proudění aktivační směsi je zajištěno mamutovým čerpadlem. Tato čerpadla odsávají aktivační směs z prostoru dosazovací vestavby a vracejí ji zpět na začátek čistícího procesu – do denitrifikační zóny.